Güçlü bir sosyal medya yönetimi ile hedef kitlenize kolayca etkileşim kurarsınz. Sosyal medyalarınızı öne çıkarmanın en etikili anahtarı görsellerdir. Her zaman markanızı en iyi şekilde temsil eden çarpıcı görseller yayınlamak sizin yararınızadır.

Markanızın bilinirliğini arttırmak ve markalaşma yolunda en önemli adımlardan biri kuşkusuz kişilere erişimdir. Markanızın tanıtımı için sosyal medya artık kaçınılmaz bir platform olmuştur. Bu süreci en doğru şekilde yürütebilmek için paylaşımlarınızda aşağıda “sürekli olarak güncellenecek” ölçüler dikkat edilerek tasarım yapılması sizi hedefe daha da yakınlaştıracaktır. Merak ettiğiniz soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Hangi Sosyal Medyanın görsel boyutunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın yada aşağıya kaydırın.

Instagram

Facebook

Twitter

Youtube

Linkedin

Pinterest


Instagram Görsel Boyutları

Yaklaşık 1 Milyar aktif kullanıcısı olan instagram görsele dayalı bir platformdur. Bu durum markanızın tanıtımını yapmak için mükemmel bir hal  alıyor. Görsele dayalı bir platform olması sebebi ile en dikkat etmeniz gereken hususlardan biri ölçüleri doğru ayarlayabilmektir.

Instagram Profil Görseli Boyutu 180 x 180px

Instagram bir kapak görseli içermez bu nedenle profil resminiz daha da önem kazanmaktadır. Mümkün olduğunda okunabilirliğini kolaylaştırmaya çalışın. Oran 1:1 olmalıdır.

Instagram Fotoğraf Görsel Boyutu (Kare) 1080 x 1080px

Instagram Fotoğraf Görsel Boyutu (Dikey Dikdörtgen) 1080 x 1350px

Instagram Fotoğraf Görsel Boyutu (Yatay Dikdörtgen) 1080 x 566px

Facebook Görsel Boyutları

Facebook hala dünyanın en popüler sosyal medya platformudur. Aslında Ekim 2019 itibariyle 2,4 milyardan fazla aktif kullanıcısı var. Bu sosyal medya şampiyonu, işletmenizin tanınırlığını arttırmak için harika bir yer ve kesinlikle avantaja çevirilmesi gerekir. Bu platformla ilgili en zor şey ise ister profil fotoğrafınız olsun, ister etkinlik yada gönderi görseli olsun Facebook kurallarına uyduğundan emin olmanız gerekir.

Facebook Profil Fotoğrafı 180 x 180px

Boyut açısından profil fotoğrafı 180 x 180px olmalıdır. (Hem profil hem işletme profili için geçerlidir.) Minimum genişlik 180 pikseldir. Yüksekliğe gelince 180px altına inmenin. Facebook görüntüleri küçülttüğü için 180 x 180px boyutundaki görseliniz masa üstünde 170 x 170px, akıllı telefonlarda 128 x 128px ve fotoğraf küçük resim olarak 32 x 32px olarak görüntülenecektir.

Facebook Kapak Fotoğrafı 820 x 312px

Facebook kapak fotoğrafı sadece profilinizde görüntülenebilir. Ancak ekranın büyük bir bölümünü kapladığından, Müşterilerinize markanızı tanıtmak ve kısa bilgi vermek amacıyla kullanılması tavsiye edilir.

Kapak fotoğrafınız masaüstünde 820 x 312px ve cep telefonlarında 640 x 360px boyutlarında görüntülenecektir. Bundan daha küçük görseller kullanmaktan kaçının.

Facebook’un görselinizi küçültmesini önlemek için 100kb’dan küçük dosyaları yüklediğinizden emin olun.

Facebook Paylaşım Görsel Boyutu 1200 x 630px

Paylaştığınız fotoğrafın net çıkabilmesi için bu ölçüyü tercih edebilirsiniz. Zaman tünelinde görseliniz en fazla 470px genişlikte görünecektir. (1:1 olacak şekilde ölçeklenecektir.)

Facebook Öne Çıkan Görsel Boyutu 1200 x 717px

Twitter Görsel Boyutları

Twitter günde yaklaşık 126 milyon aktif kullanıcısı olan başka bir sosyal medya devidir. Onu kullanan pek çok insan varken hedef kitlenize ulaşmak ve markanızın tanıtımını yapmak için harika bir platform. Twitter, öncelikle metin tabanlı gönderileri paylaşmakla bilinir, ancak aynı zaman da size resim, video veya gif ekleyerek tweetlerinizi renklendirme seçeneği sunar. Önerilen boyutlar aşağıda yer almaktır.

Twitter Profil Fotoğrafı 400 x 400px (Görünür 200 x 200px)

Profil fotoğrafınız bir daire içinde görünür. Yalnızca profilinizde değil aynı zamanda her tweet attığınızda da görülebilir. Profil resminizi JPG, GIF veya PNG biçiminde 400 x 400px olmalıdır. Maksimum 2MB’dır.

Twitter Kapak Fotoğrafı 1500 x 500px 

Twitter’da ki bir başlık fotoğrafı, Facebook’taki kapak fotoğrafının aynısıdır Muhtemelen ziyaretçilerinizin göreceği ilk şey olduğundan dikkat çekici bir resim yüklemek sizin yararınıza olacaktır. Önerilen görsel formatı JPG, GIF veya PNG biçiminde 1500 x 500px’dir. Dosya 5 MB’tan büyük olmamalıdır.

Twitter Paylaşım Fotoğrafı 440 x 220 (2:1 Ratio)

Görselinizi özet akışında ön ön izlemenizi sağlar, böylece kullanıcılarınızın onları görüntülemek için başka bir yere tıklamaları gerekmez. Görselin ölçüsü 1024 x 512px minimum 440 x 220px olmalıdır. Maksimum boyutu 5mb ve GIF dosyaları için 3 mb olmalıdır.


Youtube Görsel Boyutları

YouTube, bir milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en popüler video barındırma platformudur. Kendiniz veya şirketiniz için bir hesap oluşturmaya karar verirseniz, iyi optimize edilmiş durumda tutmayı unutmayın. Harika ve profesyonel görünmesi için elinizden gelenin en iyisini yapın, ancak harika videolar yüklemenin yanı sıra uygun resim boyutlarını kullanmak da önemlidir.

Youtube Profil Fotoğrafı 800 x 800px 

Farklı profil resmi sınırları ayarlayabilseniz de, YouTube resim boyutları her zaman aynıdır. Yapmanız gereken boyut 800 x 800 pikseldir (98 x 98 piksel olarak görüntülenecektir). Desteklenen resim türleri JPG, GIF (animasyonlu GIF’ler değil), PNG ve BMP’dir.

Youtube Kanalı Kapak Fotoğrafı 2560 x 1440px

Kapak fotoğrafı, profilinizin üst kısmında görülebilir. Ekleyebileceğiniz en büyük resim olduğundan, insanları kanalınıza daha fazla bakmaya teşvik edecek heyecan verici bir resim yüklemeyi deneyin. 2560 x 1440 piksel boyutuna sadık kalın, ancak 6MB’den büyük dosyaları yüklemeyin. Yine ekleyebileceğiniz dosya türleri JPG, GIF, PNG ve BMP’dir.

Youtube Video Önizleme Fotoğrafı 1280 x 720px

YouTube’a her video yüklediğinizde, video için önizleme görüntüsü olarak kullanılacak bir çerçeve seçme seçeneğiniz vardır veya tamamen farklı bir fotoğraf yükleyip bunu küçük resim olarak ayarlayabilirsiniz. Görüntü boyutu 16: 9 oranında 1280 x 720 piksel olmalıdır.


Linkedin Görsel Boyutları

575 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı ile LinkedIn, dünyanın en büyük profesyonel ağıdır. Bu platform, dünyanın her yerinden profesyoneller ve endüstri liderleriyle bağlantı kurabileceğiniz harika bir yerdir. Profiller denizinde öne çıkmak için neden sadece profilinize değil, gönderilerinize de ekleyebileceğiniz resimlerden en iyi şekilde yararlanmıyorsunuz?

Linkedin Kişisel Profil Fotoğrafı 400 x 400px 

Önerilen profil resmi boyutları 400 x 400 piksel ile 20.000 x 20.000 piksel arasındadır (minimum 200 x 200 pikseldir). Desteklenen resim dosyası biçimleri JPG, GIF ve PNG’dir. Maksimum dosya boyutu 10MB’dir.

Linkedin Kişisel Kapak Fotoğrafı 1584 x 396px

Bu resim profilinizin en üstüne yerleştirilir ve sunumunuzun daha çekici görünmesini sağlayabilir. Önemli olan, doğru görüntü boyutunu elde etmektir. Önerilen resim boyutu 1584 x 396 pikseldir ve desteklenen resim türleri arasında JPG, PNG ve GIF bulunur. Aşmamanız gereken dosya boyutu 4 MB’dir.

Linkedin Kişisel Banner Fotoğrafı 1104 x 736px

Gönderinize bir resim eklemek isterseniz, yapıştırmanız gereken önerilen boyut 1104 x 736 pikseldir (çevrimiçi olarak 55 x 289 piksel olarak görünecektir). Ekleyebileceğiniz dosya türleri JPG, JPNG ve GIF’dir.

Linkedin Şirket Profil Fotoğrafı 300 x 300px 

LinkedIn profilinize yükleyebileceğiniz iki logo vardır. Biri standart şirket logosu, diğeri ise arama sonuçlarında görünen kare logodur. Standart logo daha büyüktür ve PNG, JPG veya GIF biçiminde en az 300 x 300 piksel olmalıdır. Maksimum dosya boyutu 4MB’dir. Kare logonun önerilen boyutu yine PNG, JPG veya GIF formatlarında 60 x 60 pikseldir ve dosya 2MB’den büyük olmamalıdır.

Linkedin Şirket Kapak Fotoğrafı 1536 x 768px

Şirket kapak resmi, profil sayfasının tüm üst kısmına yayılır. Önerilen resim boyutu 1536 x 768 pikseldir ve resim 1400 x 425 piksel olarak görünecektir. Şirket kapak resmi için minimum boyut 1192 x 220 pikseldir. Maksimum dosya boyutu 4 MB’dir ve kabul edilen dosya biçimleri JPG, PNG ve GIF’tir.

Linkedin Şirket Banner Fotoğrafı 646 x 220px

Başlık resmi LinkedIn ana sayfanızda görülebilir ve bunu diğer üyelere markanız hakkında daha fazla bilgi vermek için kullanmalısınız. Banner görüntüsünün minimum boyutları, yatay düzende 646 x 220 pikseldir. Dosya 2MB’den büyük olmamalıdır ve desteklenen dosya türleri PNG, JPR veya GIF’dir.

Öneriler

Takipçi reklamları, LinkedIn üyelerinin LinkedIn Sayfalarını veya Vitrin Sayfalarını tanıtmalarına olanak tanır. Takipçi reklamlar için önerilen minimum resim boyutu, JPG veya PNG biçiminde 100 x 100 pikseldir. Reklam açıklaması 70 karakterden uzun olmamalı ve başlık maksimum 50 karakterden (boşluklar dahil) oluşmalıdır. Şirket adı boşluklar dahil 25 karakterden uzun olamaz.

Gündem reklamları, bir ürünün, hizmetin, etkinliğin vb. Reklamını yapmanıza olanak tanır. Ana resmi ayarlamanın yanı sıra, reklamınız için bir arka plan resmi de yükleyebilirsiniz. Şirket resminin boyutu minimum 100 x 100 pikseldir ve özel arka plan resmi tam olarak 300 x 250 piksel olmalı ve boyutu 2 MB’tan büyük olmamalıdır. Reklamınızın kopya içeriğine gelince, aynı durum takipçi reklamlar için de geçerlidir.

İş ilanları, reklamınızı doğru kalabalıkta yankı uyandıracak şekilde kişiselleştirmenin harika bir yoludur. İş için en uygun adayları çekmek istiyorsunuz, bu nedenle dinamik iş ilanlarından en iyi şekilde yararlanmalısınız. Kullanılabilecek minimum görüntü boyutu 100 x 100 pikseldir. Kopya ile ilgili olarak, şirket adı boşluklar dahil en fazla 25 karakter uzunluğunda olmalıdır.


Pinterest Görsel Boyutları

Görüntüler, Pinterest’in can damarıdır. Her şey görüntülerin veya sözde “iğnelerin” etrafında döner. Resimlerinizi tüm ihtişamıyla görüntülemek için önerilen Pinterest resim boyutlarına dikkat edin.

Pinterest Profil Fotoğrafı 165 x 165px 

Pinterest’i kullanmaya karar verdiğinizde, nasıl kaydolmak istediğinizi seçebilirsiniz. Bunun bir yolu, Facebook veya Twitter profilinizle kaydolmaktır. Bu durumda, bu platformlarda kullandığınız profil resmi, varsayılan Pinterest profil resminiz olarak ayarlanacaktır. Bir e-posta ile kaydolmayı seçerseniz veya profil resminizi değiştirmek isterseniz, resmin 165 x 165 piksel boyutunda olduğundan emin olun. Not: bunlar ana sayfanızdaki görselin boyutlarıdır. Web sitesinin geri kalanında 32 x 32 piksel olarak görünecektir. Maksimum dosya boyutu 10MB’dir ve desteklenen resim dosyası türleri JPG ve PNG’dir.

Pinterest  Görsel Fotoğrafı 600x 900x 

Pinterest pinleri, panolarınıza kaydedebileceğiniz gerçek fotoğraflardır. Üç farklı pim boyutu olduğundan pim boyutları biraz zor olabilir: standart, uzun ve kare pimler.

Standart pimler için önerilen görüntü boyutu 600 x 900 piksel (1: 1,5 en boy oranı), uzun pimler için 600 x 1260 piksel (1: 2,1 en boy oranı) ve son olarak, kare pimler için boyutlar 600 x 600 pikseldir (1: 1 en boy oranı).

Pinterest Pano Fotoğrafı 222x 150px 

Pinterest, pinlerinizi farklı kriterlere göre düzenlemenizi sağlar. Her şeyi mükemmel bir düzende tutmak için, birden fazla pano oluşturma ve bu panoların her biri için küçük resimler ayarlama olanağına sahipsiniz. Büyük küçük resimler için önerilen resim boyutu 222 x 150 piksel ve küçük küçük resimler için 55 x 55 pikseldir.


Paylaş

Submit your comment